היסטוריה של תל אביב

היסטוריה של תל אביב

תל אביב הידועה גם כעיר העברית הראשונה מתהדרת בשורה ארוכה של ספרים, מחקרים, ציורים ושירים. לפניכם תקציר היסטוריה של תל אביב שהתחילה משורת בתים והפכה לעיר השנייה בגודלה בישראל, עם מעל לארבע מאות אלף תושבים, והיא נחשבת למרכז מסחר ותרבות החשוב במדינה.

 

הקמתה של תל אביב

היסטוריה של תל אביב מקורה בצורך של הישוב היהודי הגדל ביפו למענה מתאים שירחיק מצפיפות העיר הערבית העתיקה, ויספק אפשרות לאורח חיים עברי עצמאי. צורך זה מומש בשנת 1909 על ידי אגודה בשם אחוזת בית שהקימה שכונה יהודית מחוץ לחומות העיר יפו. להבדיל משכונות שכבר הוקמו מחוץ ליפו, כמו כרם התימנים ונווה צדק, אחוזת בית תוכננה כעיר מודרנית מבוססת על מודל בניה אירופאי. מייסדי העיר מנו שישים משפחות שחלוקת המגרשים ביניהן נוהלה באמצעות הגרלה. בתי העיר הראשונים היו קטנים ונמוכי קומה והוקפו בגינת ירק ועצי פרי ויצרו מספר רחובות כמו הרצל ורוטשילד. כמו כן, כבר בתחילת דרכה דאגו תושבי היישוב החדש להקים בו גימנסיה ובית ספר למוסיקה.

 

תל אביב בימי המנדט הבריטי

מתחילת תקופת המנדט הבריטי, עקב פרעות ביפו והגירת יהודים רבים לתל אביב וגלי עליות נוספים, החלה העיר לשגשג ולגדול. אל העיר החדשה נמשכו בעיקר יהודים אמידים וחילוניים בני המעמד הבורגני שהעדיפו את אורח החיים העירוני על פני החקלאי. במהרה צמחו בעיר מקומות בילוי ומוסדות תרבות רבים לרבות בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע ועוד. העיר הפכה למקום מגורים ומפגש של אנשי תרבות וספר כדוגמת חיים נחמן ביאליק, עם אורח חיים של עיר קייט אירופאית שכלל בילוי בבתי קפה וחוף הים שהפך למקובל ומאופיין עם העיר.

 

למעשה העיר צמחה בקצב מסחרר ותוך עשור מכשלושת אלפים איש ללמעלה משלושים אלף תושבים. צמיחה זו הובילה להקמת תוכנית מתאר של מתכנן הערים סר פטריק גדס הסקוטי, ששאפה לפתור את בעיית הדיור תוך שמירה על מרחבים ירוקים בתוך העיר, ואשר יושמה באזור המכונה כיום הצפון הישן של תל אביב.

 

התפתחותה של העיר משנות השלושים

בשנות השלושים, עקב מצב כלכלי גרוע והחשש ממלחמה, החלו גלי הגירה גדולים של יהדות מאירופה לארץ ולתל אביב. גלי הגירה אלו הביאו עימם סגנון בניה חדש המכונה באוהאוס שייצב את תדמיתה של תל אביב כעיר הלבנה, עם צורת בנייה בינלאומית חסכונית ומהירה, נטולת עיטורים, בעלת קווים ישרים המאפשרת אכלוס יעיל להמונים. אכן, בשנים אלו אל ארבעת אלפים הבניינים הקיימים בעיר התווספו עוד שלושת אלפים בניינים נוספים. במקביל גם צמחו בעיר מרכזי מסחר ותעשייה, בתי מלון ועוד מקומות בילוי, והיא הפכה למרכז הבוהמה הישראלי עם דמויות תרבות כמו אלכנסדר פן, נתן אלתרמן, נחום גוטמן, ראובן רובין ולאה גולדברג.

 

עם הכרזת המדינה כבר מנתה העיר העברית מאה וחמישים אלף תושבים ובשנות חמישים אוחדה תל אביב עם יפו. התפתחויות אלו ונוספות לאורך השנים שכללו עליות וירידות, הובילו אותה בסיכומו של דבר להיות עיר כרך דינאמית, מצליחה, ייחודית וגדולה עם חיי תרבות ובילוי סביב השעון.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם