היסטוריה של רמת גן

 היסטוריה של רמת גן

רמת גן הינה אחת מהערים החשובות במרכז השייכת למחוז תל אביב ומונה מעל מאה וחמישים אלף תושבים. היסטוריה של רמת גן מתחילה כמושבה חקלאית שהפכה עם השנים למועצה מקומית וגדלה לכדי עיר מצליחה ומשגשת.

 

הקמתה של רמת גן כמושבה חקלאית

היסטוריה של רמת גן החלה למעשה כמושבה חקלאית שהוקמה בשנת 1921 לאחר מלחמת העולם הראשונה, על גבי שטח ריק מיישוב שכמעט ולא עובד ועד לסוף המאה השמונה עשרה נשלט בעיקר על ידי שודדי דרכים. האדמות למושבה נרכשו כבר בשנת 1918 והוחלט על הקמת ישוב חקלאי שיתופי שייקרא עיר גנים. השם שונה שנה לאחר הקמת ההתיישבות לרמת גן. כמו כן, הסיבה לעיכוב הקמת היישוב נבעה מהעובדה ששטח זה היווה במהלך מלחמת העולם הראשונה אזור חייץ בין הבריטים לטורקים. הגרעין הראשון של המתיישבים בעיר נוצר מקבוצת פורשים מהישוב אחוזת בית, שלימים ייקרא תל אביב.

 

מעבר ליישוב עירוני

זמן קצר לאחר הקמת היישוב החליטו מתיישביו כי היותו שיתופי אינו מתאים לאופיים ורצונותיהם, וכבר בשנת 1926 הוא שינה צביון לישוב עירוני שהוכר כמועצה מקומית על ידי השלטון הבריטי. בשנה זו גרו בישוב כארבע מאות חמישים אנשים, חצי מהם כבר התגוררו בבתים והשאר בצריפים. כראש היישוב נבחר אברהם קרניצי שכיהן בתפקיד במשך ארבעים וחמש שנה עד יום מותו הטרגי, והוא השפיע רבות על עיצוב אופייה של רמת גן. בשנים אלו את מקומה של החקלאות תפסו בהדרגה מבני תעשייה, בתי מלאכה, עסקי מסחר וחנויות.

 

עיר מחתרת

עד לתחילת שנות הארבעים המועצה המקומית רמת גן שגשגה וגדלה עם כאלף מאתיים בתים, כשניים עשר אלף תושבים ומעל לחמש מאות חמישים בתי עסק, ועם קשרים טובים של ראשי המועצה עם שלטונות המנדט שסייעו בהרחבת וביסוס היישוב. במקביל ומתחת לפני השטח, רמת גן הפכה ליישוב מועדף לפעילות מחתרתית של קבוצות שונות, כגון האצ"ל שתקף בשנת 1946 את מבנה המשטרה הבריטית בעיר במטרה להשיג נשק. במהלך התקפה זו נפצע ונתפס דב גרונר שנידון למוות בתלייה בכלא עכו. כיום בניין זה משמש את משטרת ישראל והוקמה בו אנדרטה לזכר דב גרונר.

 

רמת גן הופכת לעיר

בשנת 1950 רמת גן הוכרזה כעיר ותוך זמן קצר שטחה גדל ושירותיה הציבוריים הורחבו והיא כבר מנתה כשישים אלף תושבים, רבים מהם עולים מעיראק. בנוסף הוקמו בעיר פרויקטים גדולים בקנה מידה לאומי, ביניהם אצטדיון המכבייה ופארק לאומי. בהמשך סופחו לשטחה בית החולים שיבא ואוניברסיטת בר אילן. בשנים אלו גם עוצב סמלה של העיר המורכב ממגן ירוק שבתוכו מגן דוד, וכן מעץ תמר, שמש, שבעה כוכבים, חומת לבנים, עצי פרדסים, סל עם פירות, מחרשה וארובה.

 

בשנת 1968 הוקמה בשטחה בורסת היהלומים שהייתה באותה עת הגדולה בעולם. לאחר פטירתו הטרגית של ראש העיר הראשון והוותיק אברהם קריניצי החליפו בתפקיד בשנת 1969 ד"ר ישראל פלד, שכיהן בתפקידו במשך שלוש עשרה שנה ותרם רבות לעליית רמת החיים בעיר תוך מתן דגש על פיתוחן של שכונות מצוקה. כמו כן, בתקופה זו הוקם ונפתח הספארי.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם