היסטוריה של ראשון לציון

היסטוריה של ראשון לציון

ראשון לציון היא עיר גדולה במרכז הארץ אשר החלה את דרכה כמושבה. כיום מתגוררים בה כשלושת מאות אלף תושבים, מה שהופך אותה לרביעית בישראל מבחינת כמות האוכלוסייה, אחרי הערים חיפה, תל אביב וירושלים. היסטוריה של ראשון לציון מספרת על מאבקים של אנשים עובדי אדמה כנגד תנאים לא פשוטים, אשר נחלו הצלחה גדולה והובילה לכרך הגדול של ימינו.

 

השנים הראשונות של המושבה

בשנת 1882 נרכשו אדמות המצויות דרומית ליפו, שהייתה עיר ערבית ובה גם אוכלוסיית מיעוט של יהודים. אמנם האדמות נקנו כדין אך השלטון העותמני לא אהד במיוחד את ההתיישבות היהודית ולא ביכר לסייע לחקלאים. כדי להתגבר על מכשול זה הקהו האדמת בתיווכו של סגן הקונסול של אנגליה בארץ, אשר העותמנים לא רצו להיכנס לעימותים נגדו, והוא חתם על הצהרה מול המתיישבים הראשונים לפיה האדמות אינן שייכות לו. המתיישבים עצמם היו חברים בהתאגדות "בית יעקב לכו ונלכה" הידועה גם בראשי התיבות "בילו", כאשר ההתאגדות כמושבה משמעה שהאדמות מעובדות יחדיו וכן גם ההוצאות, הנכסים והרווחים. ואולם, בדומה למושבות רבות בתקופותיהן הראשונות כך סבלה ראשון לציון מבעיות לא פשוטות, הקשורות בין היתר לסכסוכים עם השכנים הערבים, אסונות טבע והיעדר ידע חקלאי הולם. על כן, לאחר מספר שנים של קשיים פנו אל הברון רוטשילד שהעלה תרומה כספית נכבדה, הקים יקב במושבה, ופעל להדרכתם של המתיישבים בעבודות האדמה.

 

המאה העשרים

היסטוריה של ראשון לציון במאה העשרים ידעה ירידות ועליות. המחצית הראשונה של המאה הייתה קשה מאוד על אנשי המושבה שכמעט ונסגרה מספר פעמים, ובעיקר סבלה מתלאות מלחמת העולם הראשונה ומקשיים בירוקרטים שהתגלעו בין המתיישבים ובין המערך הפקידותי של הברון רוטשילד, שלמעשה קנה בעלות על המושבה. ואולם, אחרי שהוקמה המדינה החלה ראשון לציון להיחלץ בהדרגה מהקשיים, וב- 1950 הוכרזה בתור עיר. רק בשנות השבעים של המאה הקודמת החלה הפיתוח המואץ של העיר, כאשר בהדרגה מוקמים בה המוסדות החשובים, ביניכם בית יד לבנים, מדרשת "חיבת ציון", שכונות, כבישים, בתי ספר, פארק סופרלנד המוכר, היכל התרבות , תחנת רכבת מערב, וכדומה. כאמור, בימינו גרים בראשון לציון כשלושת מאות אלף איש על פני שטח נרחב שסופחו אליו לאורך השנים נחלות רבות.

 

כמה מילים על הסמל והשם של ראשון

"ראשון לציון" קיבלה את שמה מתוך פסוק בספר ישעיהו, העוסק בשאיפה לשוב אל ישראל ולהפריח אותה. רק בשנות החמישים של המאה הקודמת החליטו פרנסי העיר על הסמל שמבטא את התפתחות התעשייה והחלקות בעיר. בסמל מופיעים פרי הדר, מפעל תעשייה, פרדס וגפנים, המסמלים בים היתר את הבאר הראשונה של המושבה, את היקב שהקים הברון רוטשילד ואת התעשייה המפותחת של האזור. המעוניינים בפרטים נוספים על ההיסטוריה של העיר מוזמנים להיכנס לאתר עיריית ראשון לציון.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם