היסטוריה של צפון הארץ

היסטוריה של צפון ישראל

היסטוריה של צפון הארץ שזורה בים התיכון ובפרט בערים שהיוו מרכזים חשובים לעסקי מסחר וימאות. שתי דוגמאות בולטות לכך הן עכו וחיפה, וגם לנהריה השוכנת על חוף הים יש סיפור מעניין.

 

עכו – הכי עתיקה

אי אפשר לדבר על היסטוריה של הצפון בלי להזכיר את עכו, העיר שעומדת על תילה כבר יותר מארבעת אלפים שנה ועברו בה כל העמים והכובשים המפורסמים של הדורות. בתחילה הייתה עכו כפר קטן אך לפני כאלפיים וחמש מאות שנה הגיעו אליה היוונים ובהם אלכסנדר מוקדון, שהפכו אותה לעיר והקימו בה נמל גדול ומשגשג. לאחר מכן עכו המשיכה להיות העיר החשובה ביותר באזור הצפון, ולמעשה בישראל בכלל, גם תחת הכיבוש הרומי, וחיו בה במשותף נוצרים ויהודים. לאורך השנים ידע המקום עליות ומורדות עם כובשים שונים שבנו בו מונומנטים והחריבו אותם, וזכתה לחשיבות פעם נוספת עם הכיבוש הערבי של ישראל והקמתו של מסגד מרכזי עבור השלטון המוסלמי. לאחר מכן הפכה עכו לעיר הבירה של הצלבנים בארץ וידעה שנים של התפתחות ושגשוג, אך הממלוכים החריבו אותה וכך היא נשארה לתקופה ארוכה. השיקום הגיע עם הכיבוש התורכי שבנה בה בניינים לרוב, והשגשוג המשיך גם תוך תקופת השלטון הבריטי.

 

הסיפור של חיפה

חיפה היא למעשה העיר הגדולה ביותר באזור הצפון ובה מרוכז חלק נכבד מהפעילות העסקית והמסחרית, לרבות בנייני ממשל ומשפט מרכזיים. מיקומה של חיפה לחוף הים התיכון שיחק תמיד תפקיד משמעותי בקורותיה, וכך גם סיפורה מתחיל עם כפר דייגים שהפך בהדרגה לעיר נמל. יחד עם זאת, לא נמצאו ממצאים היסטוריים המתארים יישוב גדול במיוחד, שכן הפעילות התבססה בערים כמו קיסריה ועכו, וככל הנראה חיפה הייתה עיר נמל קטנה בתקופה ההלניסטית. תושביה היהודים של העיר התעשרו עקב הקרבה לנמל עכו המפותח, ופיתחו קשרי מסחר עם עמים שונים שהגיעו לנמל.

 

כאשר הגיע הכיבוש המוסלמי לארץ ניסו התושבים היהודים להתנגד, אך לא יכלו לכוחות הכובשים שהפכו את חיפה לעיר מוסלמית, ולאחר מכן היישוב ידע עליות ומורדות רבות שבין התמעטות האוכלוסייה ובין שגשוג. השינוי המשמעותי הגיע במאה התשע עשרה עם החרבתה של עכו, מה שהפך את חיפה לעיר הנמל המרכזית של האזור. על כן, אוכלוסייתה צמחה בהדרגה והחלו להיבנות בה הרחובות והמבנים המוכרים לנו עד היום. למעשה, חיפה החלה להיות כה מרכזית עד שהרצל הציע אותה בתור בירת מדינת היהודים.


הסיפור של נהריה

הסיפור של נהריה שונה מאוד מזה של חיפה ועכו, שכן מדובר בעיר חדשה מאוד שהוקמה על קרקעות שנרכשו במחצית הראשונה של המאה העשרים. בתחילה הוקמה שכונה של עולים מגרמניה שהחלו בעבודות חקלאיות, ובהמשך נכנסו מקורות פרנסה אחרים, בעיקר בתחום הבירוקרטי ובתחום התיירות שכוונה אל החיילים הבריטים. אכן, עד היום נהרייה מהווה עיר בדגש תיירותי, אך עם השנים סבלה לא מעט מבעיות ביטחוניות, החל במלחמת העצמאות ועד לקטיושות שנורו אליה מכיוון לבנון. מאז שנות החמישים נהנית נהרייה מפיתוח נרחב של תשתיות, מוסדות ציבור ועסקים, והיא נחשבת כיום לבירת אזור הגליל המערבי.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם