היסטוריה של נתניה

היסטוריה של נתניה

נתניה, בירת השרון והעיר השמינית בגודלה בארץ, מונה מעל מאתים אלף איש ומכונה גם עיר היהלומים. היסטוריה של נתניה קשורה בהתפתחותו של כל חבל השרון בהיותה היישוב הראשון באזור שהוביל לצמיחתם של ישובים נוספים סביבו.

 

הרקע להקמת העיר

היסטוריה של נתניה מתחילה על רקע של משבר העלייה הרביעית עם ירידה בתנופת ההתיישבות וכלכלה גרועה במיוחד בכל רחבי ישראל. הניצוץ היחיד של תקווה בשנים אלו היה ענף הפרדסנות עם שתילתם של אלפי דונמים לאורך שפלת החוף ובשרון, והתיישבות בסמוך להם באזור שעד אז כמעט ולא גרו בו יהודים. כך קבוצה שכונתה בני בנימין ניסתה להקים ישובים באזור. הקבוצה שהייתה בעלת אג'נדה ימנית פחות מקובלת על הממסד מימנה את מרבית פעילותה באופן עצמאי על ידי ניסיון לגיוס כספים ממקורות שונים בחו"ל. הניסיוןשלא צלח במיוחד עד שהציעו לנדבן יהודי זקן בשם נתן שטראוס לקרוא ליישוב על שמו אם יסייע במימונו, והוא אכן הסכים.

 

הקמתה של נתניה

את הקרקע למושבה החקלאית החדשה נתניה, בגודל של אלף חמש מאות דונם, רכשו חברי ארגון  בנימין ב- 1928 משיח חאמדן מכפר אום ח'אלד, בעלות נמוכה של כחמשת אלפים לירות. במקביל גייסו בארגון חברים ליישוב ומצאו חמישה פועלים. החבורה המגויסת חפרה קודם כל באר מים ליישוב ושנה לאחר הקמתו החלו לחרוש את האדמה. לאחר מספר שבועות הגיעו עוד מתיישבים למקום שהתגבשו לחבורה של כארבעים איש, בראשם בן עמי שבהמשך היה ראש הועד הראשון במושבה ואחר כך כשנתניה הפכה לעיר גם כיהן כראש מועצה ראשון. חבורה זו הקימה את חברת הנוטע שסייעה לפרדסנים להתפרנס עד קבלת יבול ראשון, על ידי כך ששכנעו משקיעים זרים להשקיע בפרדסים של המושבה.

 

אולם ההתחלה לא הייתה קלה ושילוב של מחלת קדחת יחד עם מאורעות תרפ"ט רוקן את המושבה הצעירה מנשים וילדים והותיר בו רק שישה עשרה גברים שניצלו על ידי השיח חאמדן שאסף אותם לביתו במהלך המאורעות. השיח הגדיל לעשות כאשר ערביי הסביבה דרשו ממנו שיסגיר את היהודים והוא בחר להבריחם דרך החוף אל ישובים יהודיים סמוכים. המקרה כה ציער את השיח שעל פי הסיפורים הוא נפטר באותו הלילה.

 

מכפר לעיר עברית ראשונה

היישוב הצעיר נתניה המשיך להתפתח ובשנת 1932 הוא הוכר באופן רשמי ככפר. בשנים אלו החלו לצוץ סביבו התיישבויות נוספות שהסירו אותו מבדידותו ובהדרגה הפכו את נתניה לבירת אזור השרון. הישוב גדל בהתמדה בשטחו ותושביו עסקו בהצלחה לא רק בהדרים אלא גם עברו לתחומי מסחר שונים. בשנים אלו גם נבנתה על אלף דונם שכונה עירונית ראשונה ויובשו הביצות באזור המושבה והסתיימה את מחלת הקדחת. ליישוב המתחדש נהרו עולים רבים ממדינות שונות, בניהם קבוצה של עולי תימן שהתיישבו בשכונת בני ציון. בשנת 1948 נתניה כבר הוכרזה כעיר והייתה למעשה העיר העברית המוכרזת הראשונה במדינת ישראל. הפיכתה לעיר לוותה בצירוף של מספר יישובים נוספים בסביבה שכללו את פרדס הגדוד, עין התכלת ורמת טיומקין. עם השנים העיר גדלה והתפתחה וכלכלתה התבססה רבות על תיירות עם מספר גדול של בתי מלון, דירות נופש ומקומות בילוי, וכן על יהלומים עם מרכז גדול לייצורם.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם