היסטוריה של נהריה

 

ההיסטוריה של נהריה

נהריה, בירת הגליל המערבי והעיר הצפונית ביותר, שוכנת לאורכו של מישור החוף ומונה מעל חמישים אלף תושבים כבמרכזה זורם נחל הגעתון. ההיסטוריה של נהריה הינה סיפור מרתק על יישוב יהודי חקלאי קטן שהפך לעיירת נופש ייקית שגדלה לעיר משגשגת.

 

הקמתה של נהריה

ההיסטוריה של נהריה מתחילה בשנת 1934 עם יוסף לוי, מהנדס יליד גרמניה שהיה מגדולי רוכשי הקרקעות הפרטיות בישראל. יוסף רכש יחד עם עוד שלושה שותפים ממשפחה לבנונית נחלה גדולה צפונית לעכו בשטח של כאלפיים חמש מאות דונם, סמוך לשפכו של נחל מפשוח שעם השנים שונה שמו לגעתון. הארבעה הקימו שנה אחר כך חברה שכונתה נהריה משקים זעירים וליישוב החדש שרכשו קראו נהריה בהיותו שוכן ליד נהר וכן בגין שמו של ישוב ערבי סמוך א- נהר.

 

תחילת ההתיישבות חקלאית בנהריה

תחילת ההתיישבות בנהריה התבססה על יהדות גרמניה, משכילה וחילונית, שהיגרה לארץ בעליה החמישית. העלייה נוצרה עקב השלטון הנאצי שהוביל להגירה המונית של יהדות גרמניה לכל רחבי העולם, מתוכם עשרות אלפים הגיעו לישראל. הגרעין הראשון של היישוב החדש הורכב משתי משפחות יוצאות גרמניה שבחרו לעסוק בחקלאות אף שהיו חסרות רקע וידע בנושא. הן הקימו חווה חקלאית ששימשה להכשרת מתיישבים נוספים. במרכזו של היישוב החדש נחפרה באר אשר בהמשך נבנה על גביה מגדל מים שעם השנים יהפוך לסמלה של העיר.

 

עיירת נופש לוחמנית

למרות המאמצים, הניסיון החקלאי בנהריה לא הצליח לשגשג ותושבי המקום המשכילים החלו לחפש פרנסתם במקורות אחרים, בעיקר כספקי שירות לשלטון הבריטי. בייחוד התפתח ביישוב ענף התיירות עם השכרת חדרים ופתיחת מסעדות עבור החיילים הבריטים שאהבו את היישוב היקי הצעיר השוכן ליד חוף הים, עם הנימוס ותרבות האירוח האירופאית. כך הוקמו בהדרגה בתי מלון קטנים, בתי קפה ומסעדות כדוגמת מסעדת פינגווין הנודעת.

 

לצד ענף התיירות קמו יוזמות תעשיות כדוגמת נקניקים של משפחת זוגלובק והגלידות והגבינות של משפחת שטראוס. מנגד, תחת אפם של הבריטים התושבים המקומיים סייעו להברחת פליטי ספינות מעפילים. אל חופי נהריה הצליחו להבריח אלפיים מעפילים משבע ספינות שחלקם אף נקלטו בעיירה. בהמשך, בשנת 1947 החלו מאורעות דמים בגליל המערבי ונהריה הפכה לבסיס מרכזי לאספקת סחורה לתושבי הצפון הבצורים. מצב זה נמשך עד להכרזת המדינה בשנת 48 שהובילה לשחרור ישובי הגליל המערבי וצירופם לגבולות המדינה.

 

מאז ועד היום

משנות החמישים נהריה החלה לגדול ולצמוח עם עולים מכל קצוות תבל, ובתחילת שנות השישים היא כבר הוכרה כעיר שגדלה והפכה לבירתה של הגליל המערבי. בהיותה עיר גבול היא ספגה לא מעט הפגזות מלבנון וניסיונות חדירה של מחבלים מהים. בעשורים האחרונים, עם הרגעות גבול הצפון, היא הפכה לעיר צפונית שלווה ומשגשת המהווה מרכז חשוב בכל הקשור לתרבות, מסחר ותיירות.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם