היסטוריה של מרכז הארץ

היסטוריה של מרכז הארץ

אם רוצים ללמוד היסטוריה של מרכז הארץ צריכים להתעמק תחילה בסיפוריהם הנפרדים של הערים המרכזיות השוכנות באזור. מדובר בין היתר בתל אביב, רמת גן, פתח תקווה, גבעתיים והרצליה, וחלק מסיפוריהן מובאים בשורות הבאות.

 

השנים הראשונות של רמת גן

רמת גן החלה את דרכה בשנת 1920 לאחר שהסתיימה מלחמת העולם הראשונה, ולכן לא נאלצה לסבול מהתלאות בדומה להתיישבויות אחרות שכמעט התמוטטו במהלך המלחמה. השם הראשון שניתן להם היה עיר גנים ופעלה כהתאגדות שיתופית. יחד עם זאת, כעבור מספר שנים הפכה המושבה ליישוב עירוני בהגדרתו והוכרזה בהמשך כמועצה מקומית על ידי הבריטים. מאז ההכרזה נהנתה רמת גן מסיפוח שטחים נרחבים לתחומה ומפיתוח משמעותי של מבני מסחר, מלאכה, תעשייה ותשתיות, כאשר אוכלוסייתה צומחת במהירות עם גלי העלייה.

 

סיפורה של הרצליה

באזור הרצליה נמצאו ממצאים עתיקים המשויכים להתיישבות קטנה עוד מהתקופה הפרהיסטורית, ולאחר מכן בימי התנ"ך הייתה במקום התיישבות של שבט המנשה. לאחר מכן, החלה להתפתח באזור עיר נמל פיניקית בשם ארשוף, שבהמשך כונתה אפולוניה בימי הבית השני. לאורך שנים רבות היתה אפולוניה עיר שריכזה את התחום המסחר, עד להחרבתה במאה ה- 13 לספירה על ידי הממלוכים. בהמשך עברו האדמות באזור בין ידיים רבות, ובשנת 1921 נרכשו כ- 16 אלף דונם שלהן על ידי יהושע חנקין, כאשר שלוש שנים לאחר מכן החלה ההתיישבות הראשונה שמנתה 7 חברים בלבד. עם הזמן הצטרפו עוד מתיישבים שעסקו בעיקר בתחום הפרדסנות, אך סבלו מקשיים מרובים הקשורים לביצות שבאור וכן לבעיות מול שכניהם הערבים. בשנת 1960 הכריזה ממשלת ישראל על הרצליה בתור עיר, והיא המשיכה לגדול באוכלוסייתה ולקבל צביון עירוני מובהק. מאז ועד לימינו נבנו בעיר תשתיות רבות, מוסדות חינוך, מוזיאונים, טיילת באזור החוף, אזורי תעשייה ועוד.

 

תחילתה של גבעתיים

הקמתה של גבעתיים החלה עם תום מלחמת העולם הראשונה, כאשר מתיישבים מתל אביב החליטו על הקמת יישוב קהילתי בעל צביון שיתופי. שמה של השכונה היה שכונת בורכוב והיו לה מאפיינים ייחודיים שהשפיעו רבות על האזור, למרות קשיים בירוקרטים מול הרשויות. לאחר מכן קמו הדרגה שכונת שינקין בשנת 1925, שכונת פועלי הרכבת בשנת 1931, ושכונת גבעת הרמב"ם בשנת 1933. בשנת 1942 הוכרזה גבעתיים בתור עיר על ידי אנגלים, ולאחר מכן הגיעו אליה גלי עלייה מהונגריה, תימן, פולין ורומניה, הוקמו שכונות נוספות והוקמו התשתיות והמבנים לרווחת התושבים שנמצאים בגבעתיים עד היום.

 

השנים הראשונות של פתח תקווה

על היסטוריה של המרכז ניתן ללמוד רבות מתולדות פתח תקווה, שהחלה את דרכה במושבה בשנת 1872 עם מתיישבים שרכשו את האדמות בעצמם וביניהם יואל משה סלומון. בתחילה סבלו המתיישבים מקשיים חמורים מפני שלא היה להם ידע חקלאי מספק, מפני שהיו אסונות טבע בשנים אלו, ומפני שהשלטונות התורכיים לא אפשרו לבנות כחוק מבנים באזור. בעיות מורכבות אלו הובילו לבסוף לנטישתה של ההתיישבות, אך כעבור עשר שנים חזרו אליה המתיישבים והפעם תכננו אותה בצורה יסודית יותר. אמנם המושבה עדיין סבלה מבעיות מול שכניה הערביים, אשר החמירו בתקופת מלחמת העולם הראשונה, אולם עם כיבוש ישראל על ידי הבריטים נהנתה המושבה מפיתוח משמעותי והפכה בהדרגה במחצית השנייה של המאה העשרים לעיר המוכרת לנו כיום.

 

 

השנים הראשונות של תל אביב

אי אפשר לדבר על היסטוריה של המרכז מבלי להזכיר את תל אביב. בעשור הראשון של המאה העשרים סבלו תושבי היהודים של יפו הערבית מבעיות שונות, והם חיפשו פתרון לאורח חיים יהודי עצמאי. הפתרון הגיע בדמותה של שכונה יהודית מחוץ לעיר שתוכננה מראש על מנת לספק מענה מודרני בסגנון אירופי. בתחילה חולקה השכונה בין שישים משפחות ונסללו הרחובות הראשונים כמו רחוב רוטשילד והרצל, וזאת לצד הקמת מוסדות חינוך. לאחר מכן, בתקופת המנדט הבריטי הגיעו לתל אביב עוד תושבים רבים, הן מהארץ והן מגלי העלייה, והיא קיבלה צביון בורגני מובהק בניגוד לאורח החיים הכפרי שאפיין את הכפרים, המושבים והקיבוצים. על כן, החלו להתפתח בתל אביב חיים תרבות ענפים ופעלו בה מיטב הסופרים, המשוררים והאומנים של אותה התקופה, כגון חיים נחמן ביאליק. במשך שנים ספורות הכפילה העיר את אוכלוסייתה במונים רבים, דבר שהוביל להרחבת שטח המוניציפאלי באלפי דונמים נוספים, ולהקמת מרכזי תרבות, חינוך ועוד.

 

מתיישבים ראשונים בראשו לציון

בשנת 1882 הגיעו אל המושבה ראשון לציון ראשוני המתיישבים, שמייד פתחו בעיבוד האדמות תוך שמירה על צביון חיים כפרי ושיתופי. ואולם, כמו מושבות אחרות באותן השנים סבלה ראשון לציון מקשיים רבים, ועל כן נזקקה לסיועו של הברון רוטשילד, ועמדה לעיתים בפני סגירה ונטישה בעיקר בתקופת מלחמת העולם הראשונה. למעשה, רק אחרי הכרזת העצמאות והקמת מדינת ישראל החלה ראשון לציון לעמוד על רגליה, ובשנת 1950 (כמו רמת גן) הוכרזה בתור עיר.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם