היסטוריה של חיפה

 

היסטוריה של חיפה

חיפה הינה עיר נמל החשובה והגדולה בערי הצפון, השוכנת למרגלות הר הכרמל הנושק לים התיכון. בעיר חיים מעל מאתיים שבעים אלף אנשים יהודים וערבים והיא נחשבת לשלישית בגודלה במספר תושביה בישראל. ההיסטוריה של חיפה ארוכה, מרתקת ורבת תהפוכות ומשתרעת על  אלפי שנים . 

 

תולדותיה של חיפה העתיקה

היסטוריה של חיפה החלה לפני כאלפיים שנה, אם כי לא ידוע המועד והמקום המדויק של ייסודה, ומניחים כי יישובה העתיק שוכן בלב העיר התחתית של ימינו. בתחילה הייתה העיר כפר דייגים קטן ובהמשך היא הפכה לעיר נמל ובכל מקרה הים היווה תמיד מקור פרנסה עיקרי לתושביה. היישוב העתיק הראשון בעיר התגלה בתל שקמונה המתוארך למאה השש עשרה לפני הספירה והוא שימש ככפר דייגים, אולם ככול הנראה הוא לא שימש כבסיס לעיר חיפה.

 

כמאה שנה מאוחר יותר הוקמו בסמוך לבית חולים רמב"ם שבבת גלים ובחוף שמן יישובי נמל ראשונים. מאוחר יותר מרכז העיר עבר לאזור של העיר תחתית לרחוב העצמאות שם התגלו שרידים עתיקים של חומה. חיפה העתיקה החל להתפתח מכיבושם של הפרסים את ישראל במאה השישית לספירה. העיר הוזכרה לראשונה בכתבים רק בתקופה ההלינסטית כעיר יהודית קטנה סמוכה לשקמונה העיר יהודית הגדולה באזור. בימי הביניים בעת הכיבוש הערבי חיפה בוצרה והחליפה את שקמונה כעיר נמל מרכזית משנית לנמל עכו הראשי. המסחר בעיר העשיר את תושביה היהודים שעסקו במסחר, בייצור זכוכיות והפקת צבע אדום.

 

בימי הצלבנים ניסה היישוב היהודי בעיר המבוצרת להתנגד לכיבוש ולהמרה לנצרות ולאחר מאבק של כחודש נפלה העיר ומרבית תושיבה היהודים נהרגו. כעת הפכה העיר למוסלמית ונוצרית ושרידי היישוב היהודי נותרו רק ליד מערת אליהו. העיר המשיכה לשגשג עד לכיבוש הממלוכי במאה השתיים עשרה בה היא נחרבה וחזרה להיות כפר דייגים קטן ונחשל. מצב זה המשיך עד למאה השבע עשרה בעת השלטון העותמני בו בהדרגה החלה העיר לחזור לשגשג ולגדול כעיר מסחר, אשר היוותה למעשה את הבסיס לעיר המודרנית.

 

חיפה בעת המודרנית

במאה התשע עשרה לאחר שהמצרים כבשו את עכו והחריבו אותה, הפכה למעשה חיפה לעיר הנמל הראשית באזור שמשכה אליה תושבים מכל הדתות לרבות יהודים רבים. בהמשך תחת שלטון עותמאני ובמימון רוסי נבנה בעיר מזח גדול, שהגביר את הנהירה של מתיישבים שונים וביניהם הטמפלרים אשר הקימו את המושבה הגרמנית בעיר התחתית והעניקו את הבסיס להפיכתה לעיר מודרנית ראשונה בארץ, שאפילו הרצל ראה אותה בחזונו כבירת מדינת היהודים.

 

במאה העשרים עם חניכת תחנת רכבת בעיר חלה התפתחות מואצת בנמל שסיפק סחורות עד לדמשק. שטחה של העיר הכפיל את עצמו והוקמה בה שכונה יהודית חדשה בשם הרצליה, שממנה צמחה שכונת הדר הכרמל. כעת בעידוד השלטון הבריטי הפכה העיר למרכז חשוב במזרח התיכון עם נמל מודרני גדול ומושקע, צינור נפט שהגיע עד עיראק. קצב התפתחות חיפה הואץ ונבנו בה בתים, רחובות ומוסדות רבים, כאשר ההתפתחות המשיכה עד לקום המדינה ואחריה והייתה מלווה בהתפתחויות, שינויים ותהפוכות רבות נוספות.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם