היסטוריה של חדרה

היסטוריה של חדרה

היסטוריה של חדרה השוכנת בצפון השרון ומונה מעל תשעים אלף תושבים, מקבילה לסיפור ההתיישבות העברית ומתחילה עם העלייה הראשונה לארץ. שמה של העיר מקורו בערבית ופירושן "ירוקה", על שם הצמחייה הירוקה בביצות שהיו באזור ועל שם הנחל הירוק שזרם בינותיהן.

 

הקמתה של חדרה

העיר חדרה הוקמה כבר במאה התשע עשרה בשנת 1891 בתקופת העלייה ראשונה. אדמותיה בסך של 30 אלף דונם נרכשו מאפנדי נוצרי לבנוני על ידי קבוצת בת 50 איש מאגודת חובבי ציון שישבה במזרח אירופה, כאשר המתווך היה יהושע חנקין שכונה גואל אדמות העמק. קרקעות אלו נחשבו באותה עת לרכישה הגדולה ביותר של אדמות על ידי היהדות הציונית. יחד עם זאת, הקרקע שנרכשה הייתה רחוקה מלהיות מוכנה לעיבוד והתיישבות עקב הביצות הרבות שהיו פזורות בה. לאחר תקופה של אי בהירות לגבי השימוש באדמות עלו כעשר משפחות ראשונות של מתיישבים, ומכיוון שהשלטון הטורקי הערים עליהם קשיים ולא אישר לבנות בתים, הן התיישבו במבנה חאן טורקי ישן וגדול. רק לאחר כחמש שנים התקבלו אישורי הבנייה ומתיישבים עברו לבתים שהם בנו.

 

השנים הראשונות היו קשות ביותר ורבים מהמתיישבים מתו ממחלת המלריה שמקורה בביצות הרבות שבאזור. בסיועו של הברון רוטשילד החלו בייבושן של הביצות ועיבוד האדמות. כחלק ממאמץ זה נשתלו עצי איקליפטוס רבים המכונים כיום יער חדרה ומהווים את אחד מיערות האיקליפטוס הגדולים בארץ. אולם עצים אלו לא פתרו את בעיית הביצות בגין נטיית שורשיהם לצמוח לעמוק והבעיה נפתרה על ידי תעלות ניקוז שנחפרו לים. שרידים של ביצות אלו נותרו בימנו בשמורת ביצת זיתא ובבריכת עטא בפראק השרון. המושבה חדרה החלה לצמוח והיוותה מקור לגדילתם של יישובים חקלאיים רבים ולקבוצות חקלאיות שונות לרבות גרעין מייסדי הקיבוץ הראשון דגניה.

 

מתחילת המאה העשרים

בתקופת השלטון הטורקי שהקשיח אץ גישתו עם המושבה חיו בחדרה כאלפיים איש, ביניהם אנשי ניל"י לרבות אבשלום פיינברג. בהמשך ההיסטוריה של חדרה זכתה למפנה לטובה עם עליית השלטון הבריטי בזכות גישה יותר מקלה מצד השלטונות ובזכות בניית קו רכבת מחיפה לתל אביב שתרם לפיתוחו של היישוב. בשנת 1934 היא הוכרה על ידי השלטון המנדטורי כמעוצה מקומית, אולם המאורעות מול הערבים לא עליה המושבה והיא סבלה רבות הן באובדן נפש והן באובדן רכוש.

 

ממלחמת העולם השנייה

במהלך מלחמת העולם השנייה הוקמו סביב חדרה מספר בסיסים בריטים והם הפכו למקור פרנסה חשוב לתושבי המושבה. המושבה החלה לגדול וסופחו אליה הישובים סמוכים כפר ברנדייס, חפציבה ונווה חיים. היא המשיכה לגדול ולהתרחב עם שכונות חדשות כדוגמת בית אליעזר ושכונת ניסן. לאחר קום המדינה ובשנת 1952 היא הוכרזה כעיר ונחשבה לבירת השומרון. העיר הגדלה הפכה מקור לקליטת עולים מתימן, רוסיה ואתיופיה. כיום חדרה הינה עיר גדולה ומתפתחת המקיימת תעשיות שונות לרבות תחנת הכח אורות רבין, מפעלי נייר חדרה וצמיגי אליאנס. העיר צפויה להכפיל את תושביה בעשורים הקרובים תוך שמירה על מאפייניה הייחודיים עם רצועת חוף גדולה ושמורות טבע המקיפות אותה.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם