היסטוריה של השרון

היסטוריה של השרון

אזור השרון ששוכן מצפון לחדרה ומדרום לרעננה משופע שפרדסים, שדות וחופים תכולים. יחד עם זאת, היסטוריה של השרון מראה כי יישובו של האזור היה רצוף תלאות, כפי שניתן לראות מסיפוריהם של היישובים השונים.

 

הסיפור של בית ינאי

מושב בית ינאי עלה על הקרקע בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת, ושמו ניתן לו על שם אלכסנדר ינאי, המלך מבית חשמונאי. בתחילה התמקדה פרנסת התושבים בחקלאות בכלל ובענף הפרדסים בפרט, אף כעבור שנים מספר עבר המיקוד החקלאי לתחום הלולים. יש לציין כי ההיסטוריה של בית ינאי שזורה בסיפור מעניין במיוחד, מפני שהמזח של היישוב שימש לעגינתה של אלטלנה, הספינה שנשאה נשק עבור ארגון האצ"ל, וכמו כן לעגינה של מספר ספינות מעפילים.

 

סיפורה של נתניה

כשישה קילומטרים מצפון לבית ינאי שוכנת אחת הערים הגדולות בארץ, המונה כיום יותר מ- 200 אלף תושבים. תחילתה של נתניה גם היא שזורה בענף הפרדסים, שבתחילה נטע תקוות רבות ונתניה החלה כשכונת שהוקמה ליד פרדס. במקום הוקמה באר מים והחלו לעבד את האדמה, אך המתיישבים נתקלו בקשיים רבים הקשורים למחלת הקדחת ולפרעות מצד היישובים הערביים באזור. יחד עם זאת, ההתיישבות שמרה על קשרים חמים עם השייח' שממנו נרכשו על האדמות, שאף הגן בעצמו על המתיישבים בתקופות שונות. בשנת 1932 הוכרה נתניה בתור כפר, אוכלוסייתה גדלה וכן מקורות הפרנסה שלה, הביצות שבאזור יובשו לחלוטין, והגיעו גלי עלייה.

 

ההיסטוריה של רעננה

רעננה מונה כיום יותר משבעים אלף תושבים והיא אחת הערים הגדולות והמפותחות ביותר באזור השרון, נושקת לגוש דן. תחילת סיפורה בראשית שנות העשרים של המאה הקודמת, כאשר נקנו אדמות באזור והגיעו מתיישבים מארה"ב. המושבה רעננה התפתחה בצורה מהירה יחסית ולא סבלה מקשיים חריפים, כך שלאורך השנים גדלה אוכלוסייתה בהתמדה והוקמו בה מוסדות חינוך, בתי כנסת, תשתיות ורחובות מרכזיים. יחד עם זאת, רק בשנת 1936 הכריז השלטון הבריטי על רעננה בתור מועצה מקומית. המועצה שהפכה לעיר בשנת 1982 המשיכה לשמור על רמה גבוהה של איכות חיים למען תושביה, כאשר הוא מובילה מבחינות שונות את הטבלאות הלאומיות.

 

הסיפור של חדרה

היסטוריה של השרון שזורה בסיפורה של חדרה, שהיא עיר ותיקה יותר נתניה ותחילתה ברכישת אדמות על ידי יהושע חנקין מבעליהן הלבנוני בשנת 1891. מדובר היה באזור עם הרבה ביצות, דבר שהקשה מאוד על ההתיישבות ולכך הצטרפו מכשולים מטעם השלטון התורכי שלא אפשר בנייה. מי שהתגייס לעזרת המתיישבים היה הברון רוטשילד שנתן את המימון לפרויקט ייבוש הביצות, ולאר מכן השתפר מצבה של חדרה בתקופת השלטון הבריטי שסלול את קו הרכבת לתל אביב ולחיפה, והכיר בה כמועצה מקומית. חדרה הפכה בהדרגה למרכז של יישובי עמק חפר והשרון בכלל, ובשנת 1952 היא הוכרזה בתור עיר בישראל.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם