היסטוריה של דרום הארץ

היסטוריה של דרום הארץ

היסטוריה של דרום ישראל מספרת את סיפורן של ערים כגון אילת, באר שבע, דימונה וערד אשר חלקן מוזכרות עוד בתנ"ך, ואילו אחרות הוקמו כפרויקטים חדשים של מדינת ישראל הצעירה.

 

סיפורה של ערד

ערד אמנם אינה עיר גדולה מבחינת אוכלוסייתה המונה קצת יותר מעשרים וחמישה אלף איש, אך שטח השיפוט שלה הוא גדול במיוחד ולמעשה השלישי בארץ אחרי ירושלים ובאר שבע. שמה של העיר מגיע מאזכור בספר במדבר על אחד ממלכי כנען שישב באזור, ואכן יש מספר ממצאים ארכיאולוגיים חשובים המתוארכים לתקופות של יותר מאלפיים שנים לפני ספירת הנוצרים. יחד עם זאת, בעת החדשה ערד החלה רק במחצית השנייה של המאה העשרים, כאשר הוחלט להתחיל בהקמה של עיר באזור המזרחי לבאר שבע. אחת הדמויות המובילות בפרויקט זה היה לובה אליאב שאליו הצטרפו עוד מתכננים ואדריכלים מובילים בארץ. ראשוני המתיישבים הקימו מחנה ארעי כאשר ההתיישבות האמיתית החלה למעשה רק בשנת 1962, כאשר 5 שנים לאחר מכן הוכרזה ערד בתור מועצה מקומית, ורק בשנת 1995 הפכה לעיר.

 

סיפורה של דימונה

דימונה היא עיר מדברית אשר שמה מגיע מספר יהושע. הסיפור שלה מתחיל מספר שנים לפני זה של ערד, כאשר כמה עשרות משפחות שהגיעו מגלי העלייה מצפון אפריקה עלו לקרקע, ולאחריהן עולים מארצות אשכנז. עיר זו ידעה לא מעט קשיים ובעיות כאשר עיקר התעסוקה התבססה על מפעלי ים המלח, בדומה לערד, וכן על מפעלים נוספים, בעוד המדינה עושה מאמצים לתמוך ביישוב ולהביא אליו עוד מתיישבים מגלי עליות שונים. החל משנות התשעים חלה צמיחה מואצת באוכלוסייתן של שתי הערים האלו, בזכות העלייה מרוסיה, שהשפיע באופן מהותי על הצביון התרבותי והאנושי בערים אלו. עקב הצמיחה באוכלוסיה חלה התפתחות מואצת גם בתחומי התשתיות לרווחת הציבור, החל מסלילת כבישים ועד להקמת מוסדות חינוך, תרבות וכיוצא בזאת.

 

הסיפור של באר שבע

אי אפשר לדבר על היסטוריה של דרום הארץ מבלי להזכיר את באר שבע, הנחשבת לבירת הנגב. שמה של העיר מגיע מספר בראשית, המתאר את הברית שחתם אברהם אבינו עם מלך גרר אבימלך, כאשר אברהם מעניק לו 7 כבשים ואבימלך חופר באר במקום. לאורך הדורות היוותה באר שבע נקודה חשובה באזור הנגב עבור תרבויות שונות, של מלכים מימי התנ"ך, הרומים, הביזנטים, המוסלמים והממלוכים. יחד עם זאת, בעת החדשה ניתן לציין בעיקר את התורכים שבנו במקום יישוב מרכזי לניהול ענייניהם של הבדואים, בשם ביר א-סבע. כבר באותה עת אופיין היישוב ברחובות לאורך ולרוחב בסגנון אירופאי, המאפיינים את באר שבע עד לימינו, ונבנו תחנת רכבת, מסילת ברזל ואפילו שדה תעופה.

 

לאחר שהתורכים הפסידו את ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה עברה באר שבע לידיים אנגליות, והעיר עדיין הייתה כמעט כולה מוסלמית. ואולם, אחרי שהבריטים עזבו את הארץ נטשו מרבית התושבים המוסלמים את העיר במלחמת העצמאות, צה"ל כבש את העיר מידי המצרים, מונה לעיר מושל יהודי והגיעו תושבים יהודים. כעבור שנתיים כבר הייתה באר שבע לעיר בעלת שטח גדול שהלך והתרחב, ולמעשה הוא כיום הגדול ביותר מבין ערי הארץ.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם