היסטוריה של גבעתיים

היסטוריה של גבעתיים

העיר גבעתיים מוערכת באיכות החיים הגבוהה ושוכנת במחוז תל אביב. היא מונה קרוב לשישים אלף תושבים וקרויה על שם שתי גבעות שהעיר עומדות עליהן. היסטוריה של גבעתיים, הנחשבת לעיר שלווה וקהילתית, שזורה בסיפור ההתיישבות העירונית בישראל.

 

הקמתה של גבעתיים

היסטוריה של גבעתיים מתחילה לאחר מלחמת העולם הראשונה עם קבוצת פועלים שהחליטה להקים ליד תל אביב יישוב קהילתי המבוסס על עזרה הדדית ושיתופיות, שישמש מקום מגורים לפועלים עירוניים ובני משפחתם. זהו מקום מגורים בו כל משפחה תוכל לחיות על פי השקפת עולמה ותוכל להקים בחצר ביתה משק עזר שיסייע בכלכלתה. למעשה הייתה זו שכונת פועלים ראשונה שנקראה בתחילה על שמו של ההוגה דב בר בורכוב, ממייסדי תנועת העבודה פועלי ציון והוקמה בשנת 1922, רבות בזכותו של איש העלייה השנייה דוד שניידרמן. שכונת בורכוב הייתה ייחודית בנוף המקומי וקידמה מיזמים קהילתיים רבים, ביניהם צרכניה שיתופית ראשונה שממנה צמח קואופ הריבוע הכחול, וכן משק פועלות שהעסיק נשים חלוציות וסניף גדול של הנוער העובד ובית ספר. יחד עם זאת, תחילתה של השכונה לא הייתה פשוטה והיא לא זכתה להכרה מלאה מצד המוסדות הציוניים, לרבות מפלגת פועלי ציון שלפי רוחה היא הוקמה.

 

השכונות השונות בעיר

בעקבות שכונת בורכוב החלו לקום בעיר הקטנה שכונות נוספות:

  • שכונת שינקין – על שם שינקין מנחם ממייסדי תל אביב ומובילי תנועת חובבי ציון. השכונה הוקמה בשנת 1925 ותושביה היו ברובם סוחרים ובעלי מלאכה קטנים.
  • שכונת פועלי הרכבת – הוקמה בשנת 1931 במיוחד עבור פועלי הרכבת דלי האמצעים. השכונה נבנתה בסיוע בנק הפועלים וכללה בתחילה 30 בתים.
  • שכונת גבעת רמב"ם – שכונה זו הוקמה בשנת 1933 על ידי ישראל טייבן ממייסדי העיר על גבעה צחיחה שכונתה על ידי ערביי הסביבה תל הרוחות, בגין הרוחות החזקות שנשבו בה מכיוון הים. בתקופת הבריטים השכונה סבלה ממעשי שוד מכפרי הסביבה הערביים, ולכן הוקמה בה תחנת נוטרים. כמו כן, בראש הגבעה הוקם מגדל מים ובסמוך לו בנה טייבן את ביתו, מבנים הקיימים עד ימינו.
  • שכונת קוזולובסקי – הוקמה גם בשנת 1933 על גבעה נישאה בה התגוררה לבדה במשך שנים רבות משפחתו של מאיר קוזלובסקי. בהמשך הוקם על הגבעה מאגר מים לעיר תל אביב.
  • קריית יוסף – השכונה הוקמה בשנת 1934 בסמוך לשכונת בורכוב שנרכשה במקור על ידי יוסף בן יעקב בשנת 1921, אשר נטש אותה וחזר למצרים. על השטח המופקר עלו מתיישבים יהודים שבין לילה בנו עליו צריפי מגורים ורק לאחר שנים רבות ומאבקים משפטיים זכו בעלי הקרקע החוקיים לקבל תמורה על אדמתם.
  • שכונת ארלוזרוב – קמה בשנת 1936 וסבלה במשך הרבה שנים מאי הסדרי חלוקת שטחי המתיישבים.

 

גבעתיים הופכת לעיר

גבעתיים הוכרה כעיר על ידי השלטון הבריטי בשנת 1942. עם השנים והעליות הנוספות לארץ גבעתיים צמחה וגדלה עם שכונות נוספות שהוקמו על ידי תושבים יוצאי מדינות שונות, ביניהן פולין, תימן, הונגריה ורומניה. כיום העיר נחשבת לאחת הטובות בארץ מבחינת איכות החיים של תושביה.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם