היסטוריה של באר שבע

היסטוריה של באר שבע

באר שבע היא אחת הערים העתיקות בישראל שעוד נזכרת בתנ"ך. לא בכדי היא נחשבת לבירת הנגב עם אוכלוסיה המונה כמאתיים אלף איש, מה שהופך אותה לשמינית בכמות האוכלוסייה בארץ, עם שטח ענק שנופל בגודלו רק מירושלים. היסטוריה של באר שבע מלאה בסיפורים מעניינים, כיבושים, שלטונות זרים ותהפוכות, החל מימי אברהם אבינו ועד למלחמת השחרור והפיתוח המואץ של שנות האלפיים.

 

אזכורים ראשונים לבאר שבע

שמה של באר שבע מגיע מסיפור הברית שנחתמה בין אברהם אבינו לבין מלך גרר, אבימלך, לאחר שהאחרון חפר באר ואילו אברהם נתן לו 7 כבשים. לאחר מכן העיר מוזכרת עוד שלוש פעמים בתנ"ך, פעם אחד בעת בריתו של יעקב מאחיו עשו לאחר שנטל את ברכת אביהם יצחק, פעם שנייה היא מוזכרת כמקום שממנו יצאו יעקב ובניו כאשר ירדו אל מצרים, ופעם שלישית בספר הושע במספר פסוקים המתארים אותה כעירו של שבט שמעון. לאחר ימים אלו באר שבע שימשה כנקודה דרומית חשובה עבור הרומים והביזנטים שמשלו בארץ, והתקיים בה יישוב שהיווה נקודת עצירה לסוחרים.

 

באר שבע בעת החדשה

אחד השלטונות שהותיר חותם עמוק על היסטוריה של באר שבע הוא השלטון התורכי, וזאת בזכות הנגישות למי התהום והשבטים הבדואים שחיו באזור ונזקקו למוקד אזורי עבור עניינים מנהליים. בתחילת המאה העשרים החל השלטון העותמני לפתח את היישוב הישן, שזכה לשם ביר א-סבע, והוקמה בו תחנת משטרה. העיר הייתה קטנה יחסית בהיקפה ונבנתה בסמוך אל באר שבע העתיקה, כאשר רחובותיה בנויים לאורך ולרוחב בסגנון שהיה מקובל בימים אלו באירופה. באותה תקופה כמעט ולא התגורר בבאר שבע יהודים, ובסך הכל חיו בעיר כאלף איש שברובם היו מוסלמים. מלחמת העולם הראשונה הביאה עימה קשיים רבים על היישוב היהודי בישראל, אך באר שבע שהייתה ברובה מוסלמית דווקא זכתה לפיתוח מואץ עקב היותה נקודת אסטרטגית הפונה לכיוון דרום. עקב כך, התורכים השקיעו ממון נכבד בהקמת מסילת ברזל, תחנת רכבת ואף שדה תעופה באזור העיר.

 

 כידוע, התורכים נחלו מפלה במלחמת העולם הראשונה, וכך היה גם בבאר שבע שאותה כבשו מידיהם הבריטים. עד היום ניתן לראות בעיר את בית הקברות של חיילי בעלות הברית, וכן אנדרטה לזכר החיילים התורכים שנפלו בקרבות. האנגלים המשיכו לפתח את התשתיות בעיר ובעיקר את מסילת הרכבת, וביר א-סבע המשיכה לשמור על צביונה הערבי, עם שייח' שמונה לראש עיר. ואולם, לאחר הסתלקות האנגלים מהארץ ועם פרוץ מלחמת העצמאות, הצליחו להשתלט כוחות מצרים על העיר, ואילו צבא ההגנה לישראל כבש אותה בחזרה מידיהם, ומונה מושל צבאי יהודי לבאר שבע בשם מיכאל הנגבי. בתוך כך, הבתים שננטשו על ידי תושבי המוסלמים של העיר אוכלסו על ידי יהודים שהגיעו מהתפוצות וכן מחיילים של הצבא שהוצבו באזור.

 

בשנת 1950 הוכרזה באר שבע כעיר בישראל ומאז ועד היום סופחו אליה שטחים רבים, אוכלוסייתה צמחה בעשרות מונים, והוקמו בה מבנים ומוסדות רבים לרווחת התושבים, לרבות בית החולים, הכביש העוקף, מרכזי קניות וקניונים, וכדומה.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם