היסטוריה של אילת

היסטוריה של אילת

כידוע, אילת היא העיר הדרומית בישראל המהווה את נקודת הגבול עם מצרים ויש בה גם נקודת מעבר עם ירדן. מדובר בעיר המוזכרת עוד במקרא, אך למעשה הוקמה בצורתה המוכרת רק במהלך המחצית השנייה של המאה העשרים. היסטוריה של אילת מתארת יישוב השוכן בנקודת אסטרטגית שבין אסיה לאפריקה, אשר היווה נקודת מעבר עבור סוחרים, צבאות ועולי רגל.

 

אילת לפני הספירה

בהרי אילת נמצאו ממצאים פרהיסטוריים של מקומות פולחן, מאחר שהאזור שימש כנקודת מעבר בין יבשת אפריקה לאסיה. יחד עם זאת, עקב תנאי האקלים באזור לא התבססו בו יישובי קבע גדולים ומשגשגים. בתקופת התנ"ך יש מספר אזכורים לאילת, למשל בתור מקום שבו חנו בני ישראל בדרכם ממצרים, וכמקום שכבש המלך דוד. אכן, לאזור הייתה חשיבות מבחינה מסחרית ואסטרטגית עקב המיקום על שפת ים סוף, וכמו כן הקרבה לאזור תמנע הפכה את המקום למבוקש בעיתות שונות לכריית מתכות. כאמור, עקב התנאים באזור לא מדובר היה בהתיישבויות גדולות לאורך זמן.

 

עם השנים המשיכו להתגורר במקום יהודים וכאשר נכבשה הארץ על ידי המוסלמים התאפשר להם להמשיך להתגורר במקום, לעסוק בעסקי מסחר ודייג, ולשמור על דתם. דווקא בתקופה הזו זכתה העיר לחשיבות מסוימת עקב מיקומה בדרך למכה הקדושה למוסלמים, ושמו של המקום הפך לאום רשרש. לאחר מלחמת העולם הראשונה עבר השלטון בארץ מידיים תורכיות לאנגליות, ואנגלים הקימו במקום את תחנת המשטרה המפורסמת. עם תום מלחמת העצמאות נכבשה אילת על ידי כוחות צה"ל ובמקום הדגל הבריטי התנוסס כעת מעל לתחנת המשטרה הדגל הישראלי, בתמונה שזכתה להדים רבים.

 

לאחר מכן, בתחילת המחצית השנייה של המאה העשרים, החלה אילת להתבסס כיישוב קטן ששימש בעיקר אנשי מנהלה, ולא הייתה מחוברת כמעט למרכז הארץ. בשנת 1952 הוקמה לראשונה המועצה המקומית בשם אילת, ולאחר מכן הופעל הנמל החדש, נפתח הכביש שמחבר את אילת עם מצפה רמון ובאר שבע, נפתחו מפעילי הנחושת באזור תמנע, ולבסוף בשנת 1959 אילת הוכרזה בתור עיר המונה כששת אלפים תושבים. הפריצה הגדולה חלה שמונה שנים לאחר מכן עם מלחמת ששת הימים, אז נכבש חצי האי סיני על ידי כוחות צה"ל, ואילת הפכה לנקודה חשובה בדרך לסיני עבור תיירים. כך החלה להתפתח תעשיית התיירות הענפה שמאפיינת את העיר עד ימינו.

 

יחד עם זאת, במהלך מלחמת יום הכיפורים ואחריה סבלה העיר מקשיים רבים שהפסיקו את תנועת הפיתוח, והחלה להשתקם מהם רק כעבור שנתיים כאשר החלו להגיע אליה טיסות שכר ישירות מהארץ ומחו"ל. כמו כן, הסכם השלום שנחתם מול המצרים תרם רבות לשינוי האווירה בעיר ולהגעת התיירים. לאורך השנים הבאות נעשו מאמצים רבים ברמה המקומית והמדינית להפוך את אילת למקום משגשג ולמשוך אליה תיירים, וכן כדי לפתח תחומי הכנסה נוספים – למשל בהכרזה עליה כאזור סחר חופשי עם פטור ממע"מ. בתוך כך המשיכו להיבנות המבנים והתשתיות המוכרים כיום בעיר, ביניהם מקומות בילוי לרוב, מלונות בינלאומיים, מרכזי קניות, מכון לחקר החיים בים סוף, מוסדות חינוך וכיוצא בזאת.

 

צור קשר
close slider

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם